Z Petřiny knihovny – díl 1.

Z Petřiny knihovny – díl 1.

Na lekcích vám obvykle při relaxaci předčítám z knih, které mě inspirují a svými myšlenkami baví. Sdílení s vámi při společné praxi často umocní  prožitek z řádků právě svým sdílením a předáváním dál. Někdy ani není třeba se úplně zaposlouchat a myšlenka si vás pak samotné najde. Někteří se pak zpětně ptáte, co to bylo za báseň či z jaké knihy čtu. Ráda vám tipy předám a představím pár inspirací.

Velmi mě baví básně a poezie od americké autorky Mary Oliver, její knihy jsou však jen v angličtině a českých překladů je vzácně málo, ale i tak stojí za to, jako je báseň: „Cesta“ (The Journey) nebo „Slunce“ (The Sun). Další z řady nekonečných basní a inspirací je Rumi – perský básník z 13. století, jeho citáty a básně jsou oblíbenou četbou a jeho citace je často možné najít i v mnohých jógových knihách. V češtině jako ucelená kniha je vydána třeba Masnaví: Básně vnitřního smyslu.

Velkým zdrojem čtení je pro mě kniha Tao dechu a Běžící Buddha. Obě mají silné své vlastní téma – první dech a druhá běh, kdy úplně na první pohled se téma běhu nejeví společné s jógou a přitom má v sobě tolik co sdílet a co předávat.

Ke klasickým jógovým knihám do knihovny patří bez pochyb Zpěv vznešeného – Bhadavagíta, jedna z nejvýznamnějších posvátných knih hinduismu. O tom, zda má člověk ve svém životě jednat a nebo se vzdát svých aktivit, o cestě oddanosti a podstatě bytí. K přečtení jedních dechem vás přitáhne kniha Hermann Hesseho – Siddhártha. Indická báseň o hledání pravdy a smyslu života, o cestě k osvícení, která je provázena řadou poznání a změn hlavního hrdiny.

Knihy Václava Havla a jeho Dopisy Olze jsou též krásné k objevování, stejně jako Lenka Reinerová a její Čekárny mého života nebo Paolo Coelho a jeho romány.

V neposlední řadě zmíním také bestseller Robina S.Sharmy –Mnich, který prodal své ferrari. Kniha o objevení štěstí a vrácení se k sobě samotným je plná zamyšlení, odkrývání našich vnitřních pravd a strachů.

Výčet knih by mohl dále pokračovat a ráda vám v příštím příspěvku nadělím další inspirace.

Autor a foto: Petra Šlechtická

Žádné komentáře

Komentáře jsou uzavřeny