Z Petřiny knihovny 2. díl – čtení jako odraz naší cesty

Z Petřiny knihovny 2. díl – čtení jako odraz naší cesty

Nejen svou jógovou praxi přizpůsobujeme tomu, jak se cítíme, co prožíváme a kudy se ubírá naše cesta. Stejně tak i knihy, které položíme na poličku a listujeme jimi, jsou odrazem našeho počínání. U mě se v poslední době usadily tituly, jejichž inspiraci bych s Vámi ráda sdílela. Právě možná proto, že nejsou ani tak poetické, ale víc praktické a aktuálně potřebné.

Asi pro většinu z nás je počin posazení se a „uklidnění“ myšlenek nesnadná záležitost. Samotná akce meditace v nás pak vyvolá touhu po okamžitém zkrocení mysli. Je zároveň velkou výzvou neuspořádanou mysl umět svést z bláznivé projížďky. „Jak meditovat?“ zní pak prostě nejen naše otázka. Ta je i příznačným názvem knihy Pemy Chödron, uznávané autorky s mimořádnou schopností sdílení východních učení. Kniha je výborným prvním průvodcem a seznámením se s meditacemi. Pema velmi čtivě a přirozeně provází čtenáře poznáním meditací a jak se uvnitř otevřít sám sobě.  Přiznává čtenáři normálnost neposednosti mysli a vlivu našich emocí. Čtení doplňuje i o cvičení, skrze která můžeme začít okoušet krásy meditací, klidu a práci s myšlenkami. Kniha Vás nemusí nutně přimět rovnou k meditaci, ale přinejmenším Vás spřátelí s Vaší myslí.

Z minulého příspěvku už víme, co si pročítáme na lekcích s dospěláky a jaké čtení mají rádi na lekcích děti? Výbornou knihou jsou pohádky autorky Barbory Hu-Jogátky“. Při závěrečné relaxaci, na kterou se děti těší nejvíce, se vydáváme na dobrodružnou cestu za poznáním a pochopením sebe sama skrze motivy jógové filosofie, kterou Bára nádherně promítla do čtivých vyprávění.  Nejen děti zaujme toto čtení, ale mnohé rodiče, kteří též mohou velmi mile z knihy čerpat a seznámit se se základními jógovými principy.

Ne vždy nám naše kondice dovolí plně praktikovat to, na co jsme zvyklí. Jóga je krásná svou diversitou a nabízí se tak všem, bez ohledu na jejich kondici. Jedním z životních období u žen je čas očekávání miminka. Úžasný přehled toho, co je možné cvičit v těhotenství, připravila Denisa Šedivá. Ve své knize „My a jóga aneb klidná cesta k mateřství“ nabízí několik tematických sestav, které snadno můžete cvičit úplně sami.Teď si mnozí řeknou – „Ale toto je jen pro těhotné?“Nenechte se svést, sama bych doporučila knihu komukoliv, kdo hledá i jemnější variantu cvičení, kdo se zotavuje z nemoci, kdo se chce příjemně protáhnout. A rozhodně nemyslete, že se v knize jen leží, dýchá a přetáčí… A vlastně, i kdyby bylo, i to často potřebujeme a zapomínáme zařadit. Možná Vás překvapí činorodost a výběr cviků, které se dají cvičit, a které partie protáhnout. Příjemně a přehledně na velkých listech, které se pohodlně rozložíte před sebe a cvičíte.

Ať je kniha o meditaci, nebo pohádkovou sbírkou pro děti, či cvičením s obrázky těhotné ženy, nemusí to vůbec znamenat, že je „pouze“ pro danou skupinu. Stejně jako jóga je pro všechny a přizpůsobí se Vaší cestě, tak i knihy svou pestrostí a záběrem mohou oslovit nás všechny a posílit naši přítomnost.

 

autor a foto: Petra Šlechtická

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář

16 − 9 =