Jin a jaro

Jin a jaro

Jaro je podle tradiční čínské medicíny začátkem přírodního cyklu, kdy začíná energie stoupat nahoru. Zatímco od podzimu si jak příroda, tak i naše těla, hromadila a ukládala, teď je čas všeho přebytečného se zbavit, nechat to jít. Naše tělo startuje přirozené očistné procesy, kterým velí především játra a žlučník.

Vlády se ujímá prvek dřeva, pro který je charakteristický rychlý růst, dobrá přizpůsobivost změnám. Ne nadarmo se říká „Ohebný jako proutek“. Stejně tak i naše mysl je v tuto dobu nejvíce ochotná zkusit něco nového, začínat nové projekty, měnit zajeté způsoby myšlení. V tuto dobu máme možnost zasít do mysli a našeho života něco nového. Když o to budeme dobře pečovat, budeme moci v průběhu roku sklízet plody.

Jaro je velmi vhodným obdobím nejen pro vyčištění těla a mysli, ale také pro úklid domácnosti. Zbavení se nepotřebných věcí na materiální úrovni nám udělá neskonale dobře i po těle a duši. Jaro svou energií odpovídá v denním cyklu brzkému ránu, v životním cyklu období dětství. Tedy době, kdy rychle rosteme, učíme se a přijímáme nové. Pokud jsme zimu nevyužili jako období klidu a spoření sil, může se dostavit jarní únava. Přirozené očistné procesy řízené játry a žlučníkem se mohou projevit různými neduhy, které často připisujeme jarním alergiím, nachlazením a únavě. Jedná se o produkci hlenu z dutin, tedy různé rýmy, kašel, dále pak kožní projevy jako kopřivky, ekzémy nebo i bolesti hlavy a únava. Chceme-li to tělu usnadnit, měli bychom tyto projevy podpořit a pomoct tělu zbavit se nepotřebného. Můžeme zařadit pravidelně průplach nosu slanou vodou (jala netí), kloktání olejem, saunování, moxování pokožky, masáže atd.

Játra a jejich párový orgán žlučník mají dle tradiční čínské medicíny za úkol správný tok čchi energie v těle, ale také hospodaření s krví. Ovlivňují kvalitu svalů, šlach, očí a nehtů. Ovlivňují posun potravy trávícím traktem, její správné zpracování a odvod toxických látek z těla pryč. Dobrá funkce zajišťuje také plynulý tok psychické a emoční aktivity. Nedostatek energie jater se může projevit svalovou, ale i emoční a psychickou ztuhlostí, bolestmi zad (hlavně v kříži), špatnou kvalitou nehtů, zažloutlým bělmem očí. Po psychické stránce se při blokádě energie jater můžeme cítit naštvaně, vznětlivě, můžeme pociťovat hněv a tvrdohlavost.

Energii jater můžeme podpořit úpravou jídelníčku. Jaro přímo vyzívá k odlehčení. Přes zimu jsme měli tendenci jíst spíše těžší, vařená a dušená jídla pro kumulaci vnitřního tepla. Teď přijde na řadu vše svěží, zelené, barevné. Našim játrům prospěje, když omezíme živočišné tuky i bílkoviny, jakkoli průmyslově upravované potraviny plné konzervačních látek a barviv a omezíme alkohol. Můžeme na několik dní odlehčit stravu. Jíst jednoduchá jídla ve formě rýže basmati, červené čočky, která krásně pročistí střeva, a tepelně upravenou zeleninu s kořením, jako je kurkuma, fenykl, koriandr, římský kmín a doplnit o čerstvé bylinky. Očistu můžeme podpořit popíjením teplé vody s citrónem a případně s trochou medu nebo čajem z kopřivy.

Správnou funkci jater a žlučníku můžeme podpořit také jógovými pozicemi, relaxací a meditací.

Jinovou praxi na podporu jarní očisty najdete zde.

Autor: Lucie Martinová

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář

3 × five =