Ahimsa

Ahimsa

Letos vás v našich jógových inspiracích postupně seznámíme s etickými principy jógy – jamy a nijamy. Jsou popsány v jóga sutrách a jsou prvními kroky na osmistupňové jógové cestě podle Patanjaliho.  Jsou základními pravidly nejen pro jogíny, ale velmi podobné principy prosazuje buddhismus, křesťanství a další náboženské i filosofické směry. Jsou základem naší společnosti, vzájemných vztahů, slušného chování a vnímání sám/sama sebe.

Tento díl začneme první jamou, kterou je ahimsa.

Ahimsa znamená „neublížit“, „nezpůsobit bolest“, „nezabít“, a pokud ji převedeme do pozitivního vyjádření, tak jde o „laskavost“, „respekt“, „lásku“. To jsou významy, kterým snadno rozumíme a věříme, že nemáme problém s jejich dodržováním. Přeci nikdo z nás nechce zabít či vědomě ublížit, každý z nás miluje své bližní ať už je to rodina, či jen blízká bytost, a k těm jsme zcela určitě laskaví a respektujeme je. Jenže ruku na srdce… je to opravdu tak? Nemáme naopak tendence těm, které milujeme ubližovat velmi často? Tím, že před nimi nemáme zábrany, nejsou to často oni, kdo „odnesou“ náš vztek, nervozitu a stres? A nejsme to my samotní, komu ubližujeme úplně nejvíce? Tím, že nedokážeme být laskaví sami k sobě, že nemáme respekt sami k sobě, nemáme se rádi, takový jací jsme? 

A přitom slogany „buď k sobě laskavý/á“, „pečuj o sebe“, „udělej si čas pro sebe“ nás teď obklopují ze všech stran. Stačí otevřít jakýkoli lifestyle časopis, facebook nebo jinou sociální síť. Je to všude, včetně návodů, jak na to. Současně je tu ale stále se zvyšující tlak na pracovní výkony, domácí povinnosti a trávení „kvalitního“ času s dětmi/rodinou. Jak se v té přemíře informací a časovém tlaku v tom všem zorientovat? Není hledání času na „péči o sebe a laskavost sami k sobě“ jen další smyčkou kolem našeho krku?? 

Neustále se porovnáváme s tím, jak žijeme a jak bychom měli žít. Sousedi mají další nové auto a jedou na exotickou dovolenou, kamarádka v práci povýšila a zvedli jí plat, v časopise píšou o novém trendu oblékání plném barev, když pořád „in“ je i klasika Francouzek, pokud jsme ještě nebyli v této trendy restauraci, jsme úplně „out“, a zároveň světe div se, že jsme ještě neviděli tenhle nový film a nečetli tento zaručený bestseller…  Stejně „in“ je jóga, ale pozor musíte v ní zvládnout tuto krkolomnou pozici, protože jinak jste vlastně „out“, a pokud jste ji zvládnuli, ale současně jste si neudělali „selfíčko“, které jste „nepostnuli“ na instagram, facebook a zřejmě i přes celé nebe, tak je to stejně všechno na nic…. Ale pozor! Nezapomínejme při tom všem na tu „péči a laskavost sami k sobě“!!  Já upřímně doufám, že se teď raději smějte, než pláčete nad absurditou toho všeho … 

Takže jak z toho „ven“ a zároveň se nezamotat do dalších klišé a „zaručených návodů“? Jak začít praktikovat opravdovou ahimsu – princip neubližování, laskavosti a respektu? Začněme sami u sebe, u toho, že se budeme mít rádi takoví, jací jsme, a přestaneme se snažit být tím, kým nás chtějí mít rodiče, partneři či rádci z časopisů. Přijměme se se všemi klady i zápory a dovolme si být sami sebou! Prožívejme své emoce a pocity, nejen hluboko uvnitř, ale i navenek, klidně vyjděte ven v šatech podle poslední módy v úterý dopoledne a v teplákách v pátek večer, s make-upem i bez něho, dovolme si „nevědět“, nebýt „in“, nepodívat se pár dní na sociální stránky… ale naopak buďme k sobě upřímní, mějme svůj názor, poznejme svůj vlastní žebříček toho, co je pro nás důležité a co ne, co je podstatné a co nestojí za pozornost. 

Tím neříkám, že bychom měli stagnovat, přestat se snažit na sobě pracovat či se zbavovat špatných návyků či stereotypů. Naopak! Ale měli bychom to dělat proto, že sami chceme. Protože je to něco, co štve nás samotné, něco o čem jsme přesvědčeni, že nám prospěje, a tím pádem to bude mít pozitivní dopad i na naše okolí. A dovolme si na tom pracovat pomalu, s trpělivostí a laskavostí, že když občas sklouzneme k tomu „nechtěnému“ tak to zas tak velký průšvih není. Prostě si s láskou a respektem připomeneme náš záměr, vrátíme se k němu a pokračujeme krok za krokem dál. Až se naučíme laskavosti sami k sobě, bude pro nás jednodušší praktikovat ji k lidem kolem nás. 

Více si tak i uvědomíme, v čem spočívá síla ahimsy – principu laskavosti a neubližování. Že to není jen o tom, dávat pozor, abychom někomu neublížili fyzicky. Ale o tom, že ublížit blízkému můžeme i slovem či gestem, sami sobě pak neznalostí vlastních hranic (nedokážeme říkat „ne“) či neuvědoměním si svých hodnot (a necháme se tak snadno ovlivnit okolím). Poznáním sám sebe a přijetím se, můžeme tu „smyčku“ utaženou kolem našeho krku postupně začít povolovat a získávat na sebedůvěře a respektu k sobě, ale i na soucitu a laskavosti k lidem kolem nás. A to je ve stručnosti princip ahimsy…  

Text: Dana Beierová

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář

18 − 7 =